Lunar07
Lunar07 Lunar07
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

Brand X costs $1.56 for 12 ounces. Brand Y costs 2¢ more per ounce. What is the cost of 15 ounces of Brand Y?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-01-2022

Answer:

ok so if its 12 ounces that means that y cost 24 more so

1.80 then it goes up by 3 ounces to 15

3*2=6

1.80+0.06=

1.86

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

Is it a good thing that demographic factors influence political opinions?
Please help with number 4
How did the audience react to timon of athens?
How to tell what is a geometric sequence?
What is the height of a cylinder if it has a radius of 3 centimeters and a volume of 254.34 cubic centimeters? (Use 3.14 for π.) please help pretty please I b
A secondary source is most likely reliable and credible if it is
Why cant people with aids foght out the infection?
Actions by which one country is able to extend power to control another country
The table shows summary statistics for guests' ages at two parties. Party 1 Median age: 17 Range: 27 Party 2 Median age: 19 Range: 20 Which conclusion is true?
The first jews to arrive in the u.s., the sephardic jews, came from a. spain and portugal. b. north africa. c. germany (prussia). d. russia