kkmebabs42
kkmebabs42 kkmebabs42
  • 22-01-2022
  • Mathematics
contestada

Which unit price is lower, $4.50 per half pint or $44 per gallon

Respuesta :

jen4755 jen4755
  • 22-01-2022

Answer:

$44

Step-by-step explanation:

There are 8 pints in a gallon, so 16 half pints = 1 gallon

4.5 * 16 = $72  

$44 per gallon is much cheaper

Answer Link
rebeccaxomeara
rebeccaxomeara rebeccaxomeara
  • 22-01-2022
The gallon is cheaper as there is 8 pints in a gallon. 16x4.50= 72€
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of p?
This equation has one solution. 5(0-1) + 3y = 7(x + 1) What is the solution?​
An atom of nitrogen would be stable if it bonded with how many atoms of chlorine?
He is ...... vegetarian; you won't get ....... meat at his house​
Fallow Corporation has two separate profit centers. The following information is available for the most recent year: West Division East Division Sales (net)
Please help me this is a big grade please
________ reveals functional requirements regarding the exchange of data and services between systems. a. Observations b. User interface analysis c. Document
Pug Photoshop sold $2,900 in gift cards on a special promotion on October 15, 2021, and sold $4,350 in gift cards on another special promotion on November 15, 2
Different types of rock in a rock wall are usually easy to tell apart because of what??????
Study the Lewis dot diagram for nitrogen. Explain what is correct and what is incorrect about the diagram. Use details to support your answer.