donaldgrajalez donaldgrajalez
  • 23-12-2021
  • Mathematics
contestada

Potatoes are sold at $3.30 per 55 kg bag.
(a) Calculate the cost per kilogram.

(b) How much will 12 kg cost?

Respuesta :

GabyGroove
GabyGroove GabyGroove
  • 23-12-2021
(a) $0.06 per kilogram
(b) $0.72 per 12 kg bag
Answer Link

Otras preguntas

PLS i rlly need this
Let f (x) = log2(x) + 2 and g(x) = log2(x3) – 4. Part A: If h(x) = f (x) + g(x), solve for h(x) in simplest form. (4 points) Part B: Determine the solution to t
Ayuda porfavorr! Define sistema de coordenadas rectangulares y da un ejemplo
Helppppp i need the x-int Y-int and the vertex
please help! qqqqqqqq
The Supreme court hears cases regarding which of the following? A)Criminal violations B) civil violations C)traffic violations D)Constitutional rights violatio
Find the gradient and intercept on the x and y axes of the straight line with the following equation.y + 5x = 13​
WHAT IS ELLAND ROAD??​
I NEED A 100% ACCURATE ANSWER FOR THIS QUESTION ASAP NO LINKS !!! What describes the pressure in a contained fluid? 1: unknown as long as the fluid is containe
What’s the primary difference between compressions on an adult vs. a small child? The child's chest wall is more easily compressed, so we shouldn't push as dee