bigsisTJ2 bigsisTJ2
  • 23-12-2021
  • Mathematics
contestada

Heather bought 7 cases of water for $38.50. How much did each case cost?

Respuesta :

Gillruss
Gillruss Gillruss
  • 23-12-2021

38.50/7 = $5.50 for each cases of water Heather bought.

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 23-12-2021

Answer:

$5.50 / case

Step-by-step explanation:

Here we're finding the 'unit cost' $38.50 / (7 cases) = $5.50 / case

Answer Link

Otras preguntas

Which phrase describes one type of freshwater wetland? acidic areas found in northern climates reservoirs created by dams at the end of rivers areas of high ele
The art club has a budget of $350 for art supplies. The club has already purchased a display board for $125 and would like to buy several canvases. The canvases
find the value of x. m<2= x + 52​
Which of the following statements about the distance formula is TRUE? A. The distance formula only applies to points in one dimension B. the distance formula ca
I will mark brainly-ist to who ever helps me Find the value of the logarithm. log 110 Round your answer to the nearest thousandth.
I need help please :)))
6-2 Unit Rates Digital Resound New Vocabulary tale unitarice unit rate ratio Review Vocabularys denominator V5 Launch TEKS 7(1/6), 7( 48) Three teams train turt
PLEASE ANSWER FAST !!! What is the range of the function g for given domain ?
Acme Direct Funding’s loan package contains an additional acknowledgment certificate with instructions for the Notary Signing Agent to sign and affix a seal imp
Nativism was the main policy supported by a) democrars b)whigs c) Know-nothings d) free soldiers ​