fx27tgnxtr fx27tgnxtr
  • 22-12-2021
  • Mathematics
contestada

Jake has $120 to spend for a party. Juice costs $8. Pizza costs $12. Write the standard equ.
how much juice and pizza Jake can buy?

Respuesta :

naitikj naitikj
  • 22-12-2021

Answer:

$8x + $12y = $120

Step-by-step explanation:

x = amount of juice

y = amount of pizza

$120 = his total money

Answer Link

Otras preguntas

how do you put y+1=-3(x-2) in slope int form
A clown weighs 60 lb more than a trapeze artist. The trapeze artist weighs two thirds as much as the clown. How much does each weigh? Choices for the weight of
Find the difference of -5-(-25)
will cattle grazing increase or reduce soil erosion?
how do we generally view the sons of liberty and why
Insert <,> or = to make the sentence true. -1/3 , -2/5
What is the best estimate for the product of 289 and 7
Why is Dalton credited with proposing the first atomic theory if Democritus was talking about atoms almost 2,200 years earlier? ps. i already know what he did b
What is the song all about
What is the change all living things undergo as the grow