sebastian382843 sebastian382843
  • 24-11-2021
  • Mathematics
contestada

At a local grocery store, 7 lb of squash cost $14.00
and 4 lb of tomatoes cost $10.00.

Respuesta :

aaaaaaaaaayyyy aaaaaaaaaayyyy
  • 24-11-2021

Answer:

1 LB of tomatoes is $2.50 and 1 LB of squash is $2.00

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What would be an example of a chemical change that took a long time to occur?
What is 192 divided by 15
A girl bought 3 and 3/4 pounds of spinach for $6.88 using the unit rate how much would 1 and 1/2 pounds of spinach cost?
how is electromagnetic energy fromthe microwave transformed into heat energy
What is found in every organ
Jason is three roommates share the cost of the electric bill $108 evenly
what is 3/7k = 12/35
Melinda paints 7/8 of a wall in 1 1/6 hours. What part of the wall does Melinda paitn in 1 minute?
What do you think JROTC will be like 100 years from today?
Choose the correct verb to complete the sentence. (Choose the American English version.) The junior class _____ money each year for a banquet. raise raises