nievesgabbie
nievesgabbie nievesgabbie
  • 24-11-2021
  • Mathematics
contestada

If two cans of shrimps cost $14, at this unit rate what is the cost of 9 cans of shrimps?

Respuesta :

badran1
badran1 badran1
  • 24-11-2021

Answer:

63 shrimps

Step-by-step explanation:

14÷2=7

the cost of 1 shrimp

7×9=63

the cost of 9 shrimps

Answer Link

Otras preguntas

What is the length of SQ?
How did Great Britain's need for tobacco impact the colonies?
Which numbers are solutions to the inequality 2x-1>x+2? Check all of the boxes that apply. 0 1 2 3 4 5
If price is initially less than minimum average total cost, resulting losses will cause firms to leave the industry eventually resulting in _____.
Which table contains input-output values of the function y = 2x - 7?
how to convert 2 1/3 meters by 1 5/6 cerectly
Calculate the volume (in cm3) that 4. 00 cm3 of gas at 30 oC will occupy at 130oC when the pressure is kept constant
Sally needs to be able to deliver customer sales data to multiple departments in real time. Which feature of her company's new accounting software will enable h
I WILL GIVE YOU 20 POINTS TO THOSE WHO ANSWER THIS QUESTION RIGHT NOOOO SCAMS AND EXPLAIN WHY THAT IS THE ANSWER
When businesses calculate the costs to borrow money for capital budget projects they must be sure to include the _____ expenses for the debt used to finance the