mjswizer74
mjswizer74 mjswizer74
  • 24-11-2021
  • Mathematics
contestada

7. How much would it cost to buy 10 pens from the school store?

8. How much will it cost for 10 pencils and one notebook?​

7 How much would it cost to buy 10 pens from the school store8 How much will it cost for 10 pencils and one notebook class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-11-2021

Answers:

Answer to Question 7: $5

Answer to Question 8: $6.25

Step-by-step explanation:

Explanation to Question 7: 0.5 × 10 = $5

Explanation to Question 8: 0.5 × 10 = $5 => 5 + 1.25 = $6.25

Hoped this helped.

Answer Link

Otras preguntas

pls help <3 i mean i’m sure it’s easy but i don’t know what to write.
Why is it necessary to have manners?​
To find the total surface area of a cube, you use the expression 652. What is the surface area of a cube with a side length of 7 inches?
Felipe buys a bag of 12 oranges for $3.48. Find the unit price in dollars per orange. If necessary, round your answer to the nearest cent.
idea de emprendimiento que desarrollamos con el dinero que ahorraste​
of what is famous Ted Nelson?​
help me plz due today​
What is the missing angle? 133, 26 , ?
Marissa is walking along the beach and finds an unknown organism on the shore it has radical symmetry a nonporous surface and tentacles in which phylum can the
How did Johannes Gutenberg MOST influence history?* Right answers only