elizabetholusoji elizabetholusoji
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells six cupcakes for $7. How much do 18 cupcakes cost?

Respuesta :

ZinCeNeyeLv
ZinCeNeyeLv ZinCeNeyeLv
  • 22-11-2021

Answer:

21 cupcakes

Step-by-step explanation:

6 = $7

18 = 6 x 3

18 = 7 x 3

18 = $21

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-11-2021

Answer:

21

Step-by-step explanation:

We can use proportions to solve

6 cupcakes        18 cupcakes

------------------- = -----------------

7 dollars               x dollars

Using cross products

6x = 7* 18

6x =126

Divide by 6

6x/6 =126/6

x =21

Answer Link

Otras preguntas

The metric unit for time is a _______________. meter gram second liter
Which two design elements can be found in the U.S. flag? balance and pattern A:pattern and rhythm B:emphasis and unity C:balance and pattern.
How do animals obtain the nitrogen they use to make proteins and nucleic acids? A. by consuming plants or other animals B. by absorbing ammonia from bacteria gr
the belief that the will of most of the people will be just more often than it will be unjust is called
The age in which early humans made tools is called the?
Which of the following did Prince Henry the navigator do to ensure Portugal's success in exploration?
All living things break down _________ to make energy. carbon dioxide fuel light water
Schedules A bus makes 28 stops every 2 hours.How many stops does it make in 3 hours?in 4 hours?
What is a two digit number a multiple of and a square number?
Solve this system by substitution. Y=-8x-23 Y=-5x-14