swagatron2000
swagatron2000 swagatron2000
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

The equation y = 0.8x can be used to calculate the cost (y) of x packs of bubble gum. What is the unit cost of bubble gum?​

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 22-11-2021

Step-by-step explanation:

if you don't see it right away, just use x = 1 and see :

y = 0.8×1 = 0.8

so the unit cost (= the cost of 1 unit) = 0.8

Answer Link
mariamoluwaferanmi1 mariamoluwaferanmi1
  • 22-11-2021

answer =0.8

Step-by-step explanation:

if y is the cost of x bubble gum where 0.8 is the value for one then o.8 is the unit

Answer Link

Otras preguntas

What legislative program established during the great depression helped shape consumer lending policies that convinced commercial banks that consumer credit wou
What strategy does the author of the essay "Reading Shakespeare" suggest will help you understand difficult lines in Shakespeare's plays? A. Skip unknown wo
A neutral atom of an element has the same number of __________ and ________. Question 6 options: Protons and neutrons Neutrons and electrons Protons an
When you look at the images from the movie and the printed pictures, the ideas you have about it could be different from someone else’s ideas because
Smoking was carried into eastern europe as a result of the
Which of the following is the most reliable?
Name 3 decimals with a product about 40
What is the area of a circle of the circumference is 2 pi
There are 18 bulls and 45 cows on a ranch. If 4 more bulls and 4 more cows were added, will the ratio of bulls to cows remain the same?
simplify this algebraic expression completely 10y-3(y+5)