darivelasquezavelar darivelasquezavelar
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of using a game facility is $1 for every 12 minutes. Talisa writes the function for the cost per hour as

Respuesta :

jasminet0974 jasminet0974
  • 22-11-2021
m=minutes
h=hours


$1 + 5m
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following comes immediately after the main entry word in a dictionary entry? O A The pronunciation B. The slang definition C. The etymology O D The
What is one of the benefits of the current pattern of global trade?A. Consumers pay lower prices for goods and services.B. Wealth is concentrated in developed c
A man is purchasing a house for $325,000. His lender requires a 20 percent down payment and 2 points at closing. The man is also responsible for $2,000 in closi
A function f(x) has x-intercepts of -3 and -5 what is the constant term in the function f(x)=x^2+8x+
The intrinsic value of CSR sees it as an opportunity that can maximize core competencies and identify new competitive ______.
Former Texas Commissioner of Agriculture Todd Staples left his position to run for lieutenant governor in 2014 but, after losing in the primary, was hired by th
What is a Theorem? PLEASE HELP!! a A known fact. b Information that seems true but must be proven. c A definition. d A formula.
Which statement(s) is(are) true about cones? Statement 1: A cone has a triangular base. Statement 2: A cone is 3 times larger than a cylinder with the same heig
What do young eels do? Where do they live and what do they eat?
Does anyone know this! Thanks