schiarese1966
schiarese1966 schiarese1966
  • 25-10-2021
  • Mathematics
contestada

Dorian buys 2 pounds of almonds for $21.98 and 3 pounds of dried apricots for $26.25. Which less expensive per pound? How much less expensive?​

Respuesta :

christyshayandr christyshayandr
  • 25-10-2021

Answer:

apricots is less expensive by $2.24

Step-by-step explanation:

21.98÷2=10.99

26.25÷3=8.75

10.99-8.75=2.24

Answer Link

Otras preguntas

Using a ruler and a pair of compass only construct triangle XYZ with |XY| = 6cm,|XZ|=8cm and ​
I need so much help please :) <3
Which one of the following sentences is a sentence fragment? The Unit 6 writing prompt is challenging. Wanting to finish Unit 6. Work to finish at least Unit 6.
Which war caused the events below? American Revolution or French and Indian War A -The limitations placed on European settlement ultimately angered some Georgia
Cholera bacteria causes sever diarrhoea. These bacteria spread rapidly when sewage is not piped away. Why is this?​​
adverbs please help me​
#1: mZGKH = O* 1 point G H (9x + 3) (13x – 11° к Your answer This is a required question a
a study perportetdly conducted by james vicary teaches us what about the part of subliminal perception and its effect on advertising?
HELPPPPPPPP I WILL MARK BRAINLIEST
no need for explanation jsut answer