vq27887p2k vq27887p2k
  • 24-10-2021
  • Mathematics
contestada

A company orders 28 box lunches from a deli for 204 $.40 if each box lunch cost the same amount what is the unit cost of each box lunch

Respuesta :

jaspreetkour
jaspreetkour jaspreetkour
  • 24-10-2021
Answer: $7.3
The total price is 204.40 for 28 boxes. So we need to divide the total price of how many were bought.

$204.40 / 28 = $7.8 for each box
Answer Link

Otras preguntas

solve this equation -1/2 ( -3y + 10)
Which represents the reflection of f(x)=√x over the y-axis?
Divide the polynomials.
50 POINTSS MORE !!!!! 6. The number of hours it takes for ice to melt varies inversely with the air temperature. A block of ice melts in 2.5 hours when the temp
Dad is 4 times as old as his son Jim is now. In 10 years, Dad's age will be 20 years more than twice Jim's age. If D = dad's age now and J = Jim's age now, how
In the SQ4R method, what is the purpose of surveying? to preview the material to list main ideas to search for answers to recall the questions
Why do we record Direct deposits into the CPJ
Work out the surface area.​
The area of the trapezoid shown is one 20 cm². Find the sum of the links of the two parallel sides.
Solve for x. x-2.13 = 5.3