freshpeppers22
freshpeppers22 freshpeppers22
  • 24-10-2021
  • Mathematics
contestada

JoJo paid $6 for 3/5 pounds of cheddar cheese. She wants to know the price of 2 pounds of the cheese.

What is the price per pound?

I'm sorry, I'm so bad at math.

Respuesta :

anasweeney43 anasweeney43
  • 24-10-2021

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

3/5 lbs = $6

2 lbs = $x

(6*2’) / 3/5 (cross multiply)

12 / 3/5 = $20

Answer Link

Otras preguntas

You have had a class discussion on the following question:What are the pros and cons of keeping fit ? Now your teacher has asked you to write a composition on t
using special products what is (wx-y)^2
What is the world formula of photosynthesis? The chemical formula?
what is the meaning of The superior man loves quality; the small man loves comfort
What is the sin, cos, and tan of -495 degrees, and -20π/3  ??
how do you solve for sinxcos2x+cosxsin2x=0 ?
What is 1/4 of 10 explain
Is congress made of 100. Judges and 435 representatives
Solve: Log5x=log(2x+9)
A building with a height of 40 ft casts a shadow that is 16ft long. A person standing next to the building casts a shadow that is 2ft long. How tall is the pers