avanahhsbae
avanahhsbae avanahhsbae
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Peter brought 8 lemons for 6 dollars each lemon was the same price what was the cost for 1 lemon.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-10-2021

Answer:

75 cents

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

8 lemons      1 lemon

------------- = ------------

6 dollars        x dollars

Using cross products

8x = 6*1

8x = 6

Divide by 8

8x/8 = 6/8

x = .75

One lemon costs .75

Answer Link

Otras preguntas

An object has a mass of 100kg and a volume of 10m^3. What is its density? SHOW WORK FOR FULL CREDIT
I need help for these assignments for conjugar los verbos
What is the length of the line? Choose 1 answer:
The type of muscle shown here lines the walls of the stomach. It is ) A) smooth muscle. B) cardiac muscle. C skeletal muscle. D) striated muscle.
HELP! DUE IN 4 HOURS! WILL MARK BRAINLIEST IF DONE WITHIN THE HOUR OF ME POSTING THIS!!! 1.inaugurateDefinition: Sentence: 2.Federal Judiciary ActDefinition: Se
Biology!.............
Fluffy the bunny ate 1/2 of a carrot in the morning, and he ate some more at night. By the end of the day, he still had 2/5 of the carrot left to eat. How much
Lester has already taken 43 pages of notes on his own, and he will take 1 page during each hour of class. In all, how many hours will Lester have to spend in cl
Write an integer to represent the following situation: A football player lost 15 yards when he was tackled.​
How do you write a book?