clarkdenya clarkdenya
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

At a fabric store, Mrs. White spent $24.50 for 3 1/2 yards of fabric. How much money did each yard cost?

Respuesta :

misskate716 misskate716
  • 22-10-2021

Answer:

7

Step-by-step explanation:

total cost/total yards=cost per yard. $24.50/3.5=7

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is true of two similar figures? Corresponding sides are always congruent. Corresponding angles are always congruent. They are always different
Kareem went to Kinko’s to have a photo enlarge into a poster that is 36 inches high. The enlargement is 2¼  times the original size of the picture. How high is
Which concept of liberty is involved in the answer to the question "what, or who, is the source of control or interference that can determine someone to do, or
Resistance to British rule in southern Africa was led by the
Benji and Joel are raising money for their class trip by selling gift wrapping paper. Benji raises $15 by selling 4 rolls of red wrapping paper and 4 rolls of f
At a raffle, 1000 tickets are sold for $5 each. There are 20 prizes of $25, 5 prizes of $100, and 1 grand prize of $2000. Suppose you buy one ticket.
Multiply (x – 4)(x2 + 6x – 5).
Given the measures of its angles, a triangle can be drawn using a protractor and straightedge. Using these tools, draw a triangle that has angle measures of 52°
Mitochondria transfer ________ energy from ________ to atp; chloroplasts transform ________ energy into the chemical energy of atp.
What makes a man truly a human?