halto3Vazac3ga halto3Vazac3ga
  • 25-12-2016
  • Mathematics
contestada

If raisins cost $1.80 a pound. find 1/10 the chefs total cost for 100 pounds of raisins

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-12-2016
1.80 per lb for 100 lbs = 1.80 * 100 = 180

1/10 * 180 = 180/10 = $  18 <==
Answer Link

Otras preguntas

Where are atoms that tend to gain electrons located in the periodic table of the elements? A. on the left side B. on the right side C. in the middle columns D.
Jamal draws a line through the points (-3,4) and (2,5). What is the slope of this line?
what is 8 times ten to the zero power
Is 130 divisible by 2, 5, or 10? Write yes or no. What rule can you use to figure out if a number is divisible by 2, 5, or 10? a. by 2? b. by 5? c. by 10?
energy that comes from the heat of the earth's core is known as: solar energy hydro energy geothermal energy wave energy
the children sold lemonade for 25 sense a cup they sold 40 cups how much money did they earn
which device involves the use of plasma in technology
When writing nonfiction, an author has far more freedom A . In what they have the characters say and do B. In how they present their internal conflicts C. To
why did populist party want to have a silver standard instead of a gold standard?
Wilma is thinking of a number that is divisible by both 17 and 8. What is the smallest possible number that Wilma could be thinking of?