all9eJra3lgirl all9eJra3lgirl
  • 25-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of turkey costs (3w 8) dollars and a pound of cheese costs (4w-3) dollars.mrs.young bought 2 pounds of turkey and three pounds of cheese.

Respuesta :

KateBlake
KateBlake KateBlake
  • 25-12-2016
[tex]x = 2(3w + 8) + 3(4w - 3)[/tex] , where x is the total cost in terms of w.

[tex]x = (6w + 16) + (12w - 9)[/tex]

[tex]x = 18w + 7[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

What results from the French and Indian war ?
Computech Corporation is expanding rapidly and currently needs to retain all of its earnings; hence, it does not pay dividends. However, investors expect Comput
give me three/3 best topics for giving a speech
please help me this question answer: In 2016, David Hay started his own business, Hays Gardening and Landscapes. David was previously an employer of another bus
The sum of three of the interior angles of a pentagon is 420°. If the remaining angles are equal, how much does each measure?​
help!!! any links or random answers unrelated to my question will be reported. ty:)
what is energy efficiency
Qual é a frequência de cada gênero de leitura citados?​
Which two classes of people would historians most likely thank for leaving written records of early civilizations? Select all that apply.
Adams is a psychologist who works in the area of animal behavior. She has a particular interest in crows, and her research is primarily aimed at gaining more in