sarahumanp8Megh4ight sarahumanp8Megh4ight
  • 22-12-2016
  • Mathematics
contestada

You go to a team dinner with your aunt and uncle. the cost of a student meal is $5.50. meals for adults cost $12.50 each. how much does it cost for the three of you to go to the dinner?

Respuesta :

Porshia
Porshia Porshia
  • 22-12-2016
Equation:
(12.50 x 2) + 5.50
25 + 5.50
25 + 5.50= 30.5
Answer is 30.5
Answer Link
monkeypaw06 monkeypaw06
  • 18-12-2018

Answer:

(12.50 x 2) + 5.50

25 + 5.50

25 + 5.50= 30.5

Answer is 30.5

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

Can someone plz help me.
what is meant by a country experiencing a golden age
someone help me please
Is dr. pearson subject to liability although he doesn't know meredith is conducting these activities?
does this have a. Proportional relationship
what is -1/6 + 7/12​
What recommendations would you make to government officials in developing countries as they transition from rural to urban landscapes?
human trafficking is a major social problem of the modern society​
in the system shown below, what are the coordinates of the solution that lies in quadrant IV? x2+y2=25 x-y2=-5
What is the slope of the line that contains the points (-1,2) and (3,3)?