bryanjimbo2004 bryanjimbo2004
  • 26-09-2021
  • Mathematics
contestada

A student sells wrapping paper for $5 per roll and sells 40 rolls. The cost to make the wrapping paper rolls is $3. What is the student’s profit from selling 40 rolls of wrapping paper? Show the math you used to reach this answer.

Respuesta :

keke4772 keke4772
  • 26-09-2021
40x5=200
3x40=120
200-120=80
Answer Link

Otras preguntas

If you travel at a rate of 45 miles per hour.How many minutes will it take to travel 1 mile
A 12 ounce bag of birdseed costs $3.12. A 16-ounce bag of birdseed costs $3.84. Which is the better deal. How much money per ounce would you save by buying that
600,000+80,000+10 I'm word and standard form
is a rectangle a parallelogram yes or no explain your answer
How does the scientific process generally begin?
whats the value of number 3 in 6,035
1. Give an example of a repeating decimal where two digits repeat. Explain why your number is a rational number.2. Explain why any rational number is either a t
Solving one step equations 28+12x=8x-4
what are two organs that are difficult to repair using stem cells?
What is 498 divided by 12?