gingerpeyton
gingerpeyton gingerpeyton
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

The table below shows a correct representation that 12 pounds (lb) of sugar cost $4:

lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb
$1 $1 $1

Respuesta :

babangamon
babangamon babangamon
  • 24-09-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

12lb=$4

X = $1

12=4x

x = 3

Therefore; $1 is 3lb

Answer Link

Otras preguntas

write the fraction as a percent 9/100
In a sentence, nouns can function as the subject or the a. predicate. b. action. c. object. d. pronoun. user: in the statement, "calvin sold his", which sen
A shipment of 8 tons of sugar is separated into containers of equal size. If the shipment fills 3 1/3 containers, how much sugar can one container hold. You d
What happens to the atomic size of the elements as one goes from the bottom to the top of a group? A) Atomic size stays the same as one moves from bottom to to
A main sequence star cools and expands. It must be entering which stage? A. white dwarf B. black dwarf C. red giant D. neutron star ...?
Evaluate the surface integral S F · dS for the given vector field F and the oriented surface S. In other words, find the flux of F across S. For closed sur
What does Colleen mean in Latin
solve the inequality. graph the solution. 8a-15>73
Which of the following is an example of convection? the rays of the Sun warming the earth a hot oven warming the air around it a hot object transferring heat to
outline three christian beliefs about marriage?