qmkx5mhdrn qmkx5mhdrn
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

Tell whether the rates are equivalent.
$2.56 per
11
pound
$0.48 per 6 ounces
Justify your answer

Respuesta :

SpringDing08
SpringDing08 SpringDing08
  • 24-09-2021

Answer:

No

Step-by-step explanation:

If there are 16 ounces in 1 pound then 176 ounces would equal 11 pounds. If you get $0.48 per 6 ounces then you would be making $14.08 off of 176 ounces.

Answer Link

Otras preguntas

An airplane takes off from Dallas, Texas, to fly to New York City traveling NE for 2,760 km. The same plane returns that day to Dallas. The airplane spent 2 hou
Given: AC||BD , AB||CD, and AC _|_ CD Prove: ∠PCQ is complementary to ∠ABC. Proof: Since AC _|_ CD m∠OCQ = 90° by the definition of perpendicular lines. By an
Can y’all help me lol (picture)
Predict how digital video will be viewed in the future. Step into the year 2028. How are people viewing digital video? Or have we moved on to a completely new f
In a tin of baked beans, weight of beans : weight of tomatoes : weight of other ingredients = 3 : 2 : 1 there are 150g of tomatoes in the tin. Work out the weig
Please help me complete
Why is it important for individuals to reduce their carbon footprints?
What innate immune component is directly responsible for the lysis of the cell membrane of invading microorganisms?
What is kachina religion? ​
Please answer this, it's a long overdue Assignment .