serenitylovebullet
serenitylovebullet serenitylovebullet
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

At a used book sale, 4 books cost $20. What is the cost per book? * HELP PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

Respuesta :

policemensweartigod
policemensweartigod policemensweartigod
  • 23-09-2021

$5

If you have 4 books and the total cost is $20, divide!

20/4 = 5

Answer Link
jayceejamison81
jayceejamison81 jayceejamison81
  • 23-09-2021
Answer: 5




Explication: If you have 5 and 4 than you have to multiply them. See here, you have 5x4. 5x4= 20
Answer Link

Otras preguntas

How many 1/4 unit cubes that to fill a prisim
Ed is on a road trip. He has already traveled 208 miles and is driving at a rate of 70 miles per hour. Which equation could be used to find how many hours, x, E
What was life for Mexican American citizens during ww2
Can I have some pointers on what to write for this question
Neither whales nor pythons have hind legs, but both have internal remnants of legs and hip bones. Snakes and whales must have I. evolved from ancestors that wa
Guys, please help out.
On a business trip last year, sunita, who really hates to fly, and pam flew from los angeles to boston. in the middle of the flight, they experienced 20 minutes
Ditman, brunyé, mahoney, and taylor (2009) investigated the role of embodiment in text comprehension by varying the pronoun used to describe a three-sentence pi
1) A pattern where the terms are related found by repeatedly multiplying by a specific number is called a _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ sequence. 2) For a ge
Which process is defined as breaking down rocks into smaller pieces without changing the rocks compositions