aidenfink aidenfink
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

Linette bought apples at $1.74 per pound. If she bought 5 pounds of apples, how
much did she pay?

Respuesta :

shannonvankeuren shannonvankeuren
  • 22-09-2021

Answer $ 8.70

Step-by-step explanation:

Multiply $1.74 by 5

Answer Link

Otras preguntas

Ginny and her classmates formed a study group. The number of girls in the study group was 3 more than twice the number of boys. There were 11 girls in the study
True or false: Verbal irony always comes in the form of sarcasm
Many soils can be distinguished from other samples by their color and texture
What are the two most influential greenhouse gases in maintaining the earth's climate? A) carbon dioxide & silicon B) water vapor & carbon dioxide C) si
In the Greek tragedy Antigone by Sophocles the play wright uses which event to resolve the conflict between divine law and human law
What is the area of this figure?PICTURE ABOVE
.Which of the following represents the standard form of the linear equation below? x=13y+12 Select one: A. x−3y=−36 B. 3x−y=36 C. 13x−y=−36 D. 3y=x+36
what was true about the underground railroad? A) slaves who reached free states were given land B) slaves who reached cities were safe from arrest C) many north
Mary can either take her lunch or buy it at school. It cost 1.95 to buy lunch. If she wants to spend no more than $30 on lunch per month, how many lunches can s
Common law reflects how society is ever changingm