littlecuzs9774 littlecuzs9774
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

notecards cost $4 for a pack of 12. jenna gives the cashier $16 to buy the notecards. she gets $4 in change. how many packs of notecards does jenna buy?

Respuesta :

dgales528
dgales528 dgales528
  • 22-09-2021

Answer: 3 packs of notecards.

Step-by-step explanation:

Since it costs $4 for a pack of 12, we could use multiplying to find the answer.

$4 x 3 = 12

$16 - $4 = $12

Therefore, Jenna buys 3 packs.

Answer Link

Otras preguntas

what is the value of h in the figure below? in this diagram, triangle nmp is similar to onp
Twice the difference between a number and 10 is equal to 6 times the number 13!
So I was higher then a kite and I got a flu shot, will that effect me?
An aqueous solution at has a h3o concentration of . Calculate the concentration. Be sure your answer has 2 significant digits.
an element has 6 protons and 6 nuetrons what is its atomic number and its mass number.
what is the value of x
In order to implement the plan, the NLDC sought to acquire land belonging to some ninety different Fort Trumbull property owners. In 2000, the New London city c
Charlie is planning a trip to Madrid. He starts with $984.20 in his savings account and uses $381.80 to buy his plane ticket. Then, he transfers 1 4 of his rema
2. If you traveled from this point in Arizona to Germany, which direction would you go?
Which one of these men was not on George Washington's cabinet