ilovetwiceee ilovetwiceee
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 30-ounce jar of peanut butter costs $6.00. A 40-ounce jar costs $7.20. Which jar of peanut
butter is cheaper per ounce?

Respuesta :

randomperson9271 randomperson9271
  • 21-09-2021

Answer:

The 40-ounce jar of peanut butter is cheaper per ounce.

Step-by-step explanation:

30-ounce jar:

6÷30=0.2

40-ounce jar:

7.2÷40=0.18

Answer Link

Otras preguntas

What is ratio of number of cans to price...24 packs 2 for $9, 12 pack 4 for $10, 12 packs for 3 for $9?
One school survey showed that 3 out of 5 students own a pet. Another survey showed that 6 out of 11 students owned a pet. Are these results equivalent? Explain
What is the predicate in the sentence "The package in the brown box was by far the heaviest."?
getting 50 dollars an hour is a?
These plants really grow too quickly to live in very small pots. which underlined adverb modifies an adjective?
Why did colonist have trouble revolting against the British
England passed the _____ Acts in 1660 in order to control all aspects of colonial trade.
The next number in the series 38, 36, 30, 28, 22,
Tina is saving to buy a notebook computer. She has two options. The first option is to put $200 away initially and save $10 every month. The second option is
Explain, using your own example, why you must always give a unit when reporting a measurement