alexvota8776 alexvota8776
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $6 for an 8 oz bag of chips. How much does 1 oz cost?

Respuesta :

lisboa lisboa
  • 31-08-2021

The cost of 1 oz of chip is $ [tex]\frac{3}{4}[/tex]

Given :

It costs $6 for an 8 oz bag of chips

Explanation

8 oz of chips cost $6

For example , If 5 pencils cost $10

then 1 pencil cost = [tex]\frac{10}{5} =2[/tex]

We are asked to find cost of 1 oz, so we divide the cost by the number of oz

8 oz of chips cost $6

1 oz cost =[tex]\frac{6}{8}=\frac{3}{4}[/tex]

The cost of 1 oz of chip =$ [tex]\frac{3}{4}[/tex]

Learn more :  brainly.in/question/36777351

Answer Link

Otras preguntas

A(n) ___ operating system is a very fast, relatively small os. it is designed to respond to hardware and program requests almost instantly.
A ride at an amusement park moves the riders in a circle at a rate of 6.0 m/s. The radius of the ride is 9.0 meters. Which of the following shows the direction
Australo means __________; pithecus means __________.
Why did romeo sneak at the capulet masquerade ball??
¿Cuál es la frase que muestra el tiempo del verbo? En el año 3000, no habrá carros.
In Ecuador, individuals receive an average of _____ years of schooling.
Rosa saca __________. buenas notas el arte los meses ellos
what is the value for "x"?
What term describes people who share the same physical space but they do not see themselves as belonging together?
Ali simplifies the expression 9y+y to 9y2. why is she wrong?