Queenangel2468
Queenangel2468 Queenangel2468
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

If Caleb bought 1.2 pounds of cheese that was selling for 5.95 per pound. How much did Caleb pay for the cheese.​

Respuesta :

mrojaspurple mrojaspurple
  • 24-08-2021

Answer:

$7.14

Step-by-step explanation:

If each pound of cheese is $5.95. You just have to find out how much 1.2 pounds is worth. So, you multiply 5.95 times 1.2 pounds and you'll get $7.14

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP! Why did the U.S. government decide not to take action when South Carolina first seceded from the Union? What happened later that ultimately resulte
Can you help me idk what to do
Which of the following is not present in an atom? Electron Element Neutron Proton
I'm having trouble figuring out how to find the right symbol for this problem √9=6 ? 3​
4.What conflict does Loretta have with Kenny?
what is the domain and range of f(x)= |x+6|
Which revision fixes the mistake in parallel structure in the sentence? James won the 200-meter event, 400, and he won the 1500-meter event last weekend. A)Jame
20 points EZ question plz help urgent What should be the height of the bar for 11-15 text messages? A) 1 B) 2 C) 4 D) 5
The heights of all adult males in Croatia are approximately normally distributed with a mean of 180 cm and a standard deviation of 7 cm. How tall must an adult
PLEASE HELP ME PLEASE