hanaaaamontana
hanaaaamontana hanaaaamontana
  • 22-08-2021
  • Mathematics
contestada

A student bought a book for $7 and a pen. The total cost was $9. Which of the following equations can be used to find the cost of the pen? ​

A student bought a book for 7 and a pen The total cost was 9 Which of the following equations can be used to find the cost of the pen class=

Respuesta :

amazingawesome360
amazingawesome360 amazingawesome360
  • 22-08-2021

Answer: D

Step-by-step explanation:

$7 = cost of book

(p) = cost of pen as a variable

add them together, for total price: $9

7+p=9

Answer Link

Otras preguntas

Part AWho is the narrator in "Where's Brownie?"​
Using subtraction what is 4 1/6-1 5/6
Differences between a palisade cell and a fungal hypha
What is the synonym of fortunate ?
Please answer this and I’ll make you Brainly only if it’s right
Determine the temperature (in K) of 0.6 moles of gas contained in a 1.7 L vessels at a pressure of 154.2 kPa.
7. Liang is ordering new chairs and cushions for his dining room table. A new chair costs $88 and a new cushion costs $12. Shipping costs $34. The expression 88
The combustion of ethane ( C 2 H 6 ) produces carbon dioxide and steam. 2 C 2 H 6 ( g ) + 7 O 2 ( g ) ⟶ 4 CO 2 ( g ) + 6 H 2 O ( g ) How many moles of CO 2
Move the slider on the graph on the right to graph each function:For the function: y=√x-7+1The domain is : x ≥  The range is: y ≥​
Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $10.00 (2.00 pounds x $5.00). During July, the company purchases and uses 3,200 pounds of material