isabelldavis2
isabelldavis2 isabelldavis2
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

A 13-ounce can of coffee costs $2.73. What is the unit price per pound (1 pound=16 ounces)?

Respuesta :

reese2739 reese2739
  • 25-07-2021
($2.73/13ounces) (16 ounces/1 pound) = PRICE PER PROUND
= $3.36 per pound
Hope that helps :)
Answer Link

Otras preguntas

True or False Tin Played an important role in the skyscraper boom. ...?
A car gets 24 miles per gallon of gasoline. How many gallons of gasoline would the car need to travel 144 miles? ...?
how could you draw a model to show the relationship between feet and inches?
To win at LOTTO in one state, one must correctly select 6 numbers from a collection of 62 numbers (1 through 62). The order in which the selection is made does
what is .333 written in it simplest fraction form?
What is absolute dating and relative dating?
find the quotient of 1 1/3 and 5/6.. Can you please show me the steps? thank u ...?
3 things that the cell is doing during interphase.
What is the cartoonist saying about individual freedom?
what would be a good thesis statement for the Arctic tundra?