owen7959 owen7959
  • 23-06-2021
  • Mathematics
contestada

Ryan bought 7 kg of tomatoes for $15.40. What was the cost per kilogram?

Respuesta :

dfdvgdafgafgfd dfdvgdafgafgfd
  • 23-06-2021

Answer:

C

Step-by-step explanation:

i just did the test

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-06-2021

Answer:

$2.20 per kilogram

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of kilograms

15.40 / 7

2.20 per kilogram

Answer Link

Otras preguntas

To mix plaster for a dental model, 45 milliliters (mL) of water are used for 100 grams (g) of plaster. How many milliliters (mL) of water should be used for 2
(1) Brenda would have liked to have taken her vacation at the beach. (2) However, the weather forecast on the television called for rain. (3) Also, her fiancé,
Why did Northern leaders select the specific objectives of the Anaconda Plan? Select one: a. They wanted to cut the South off from itself, splitting it in half
Under the command economy who decides the answers to the three questions that all economic systems must answer? a. Government b. people c. politicians who ha
the outcome of the 2000 presidential election was decided by a
A soup recipe calls for 4 cups of water express what part of a gallon this is in decimal form
What factor united the various groups of people in the Byzantine Empire?
Why is a bunsen burner flame hotter than a normal gas flame
The amount of heat energy required to raise the temperature of a unit mass of a material one degree is
What are four reasons why the United States shouldn't have entered War World 1?