alekiannchihuahua628 alekiannchihuahua628
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

A 15-day supply of vitamins costs $1.74, what is the price in cents per day?

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 21-06-2021

Answer:

it costs 12 cents per day.

Step-by-step explanation:

15 days cost $1.74

1 day then costs 1.74/15 = $0.116 ≈ $0.12

Answer Link

Otras preguntas

How does regular exercise improve cardiovascular function during times of stress
PLEASE HELP FAST! :) Based on the text, why did people draw pictures of Nessie after seeing a fence post? People imagine things that are not really there. Som
what change will double the lateral surface area of a cone
Yesterday’s basketball victory the crowd was ecstatic guarantees us a chance at the state title.
For every person who actually has the flu there are 6 people who have the flu resulting in a cold. If a doctor sees 49 patients write and solve a proportion to
179+[618-(241-55)]\12
what is earth complete travel around the sun is called?
The Soviet Union claimed that its expansionism after World War II was an attempt to protect itself from future A. earthquakes. B. revolts by the workers. C. h
Which scene from the Beowulf reading is an example of internal conflict? A. King Hrothgar's despair over the inability to defeat Grendel B. Grendel's retr
what does the poem "I Saw a Man Pursuing the Horizon" represent?