marinakireeva marinakireeva
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy a package of 3 paper towel rolls for $12 or a package of 9 paper towel rolls for $18 dollars.
Which option is cheaper?

Respuesta :

jellooo26 jellooo26
  • 21-06-2021
The package of 9 paper towel rolls for $18 are cheaper since
12/3= $4 for EACH paper towel
18/9= $2 for EACH paper towel
Answer Link

Otras preguntas

In the USSR economy had remained agricultural based rather than in industrialized then..
I need help with this
Question 10 of 10 Question 10 ▸ Find the Error One cleaning solution uses 1 part vinegar with 2 parts water. Another cleaning solution uses 2 parts vinegar with
ocupo encontrar la x con procedimientoles regalare coronas!!!!
Escribe en los paréntesis de la columna de la derecha la letra que corresponde al concepto de la columnade la izquierda
Find the slope of every line that is parallel to the graph of the equation
15 points for this one
Owh my god Woi..........​
Earth's___ and _____ affect the relative amounts of solar radiation regions receive
Write the conditional statement in if-then form. The vertices of a triangle are not colinear.