katiewilliams17 katiewilliams17
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on apples?

7.64 for 8 lbs of apples

12.81 for 14 lbs of apples

Respuesta :

jmay433
jmay433 jmay433
  • 25-05-2021

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the total voltage of the dry cells in each circuit and rank the brightness of the light bulb ineach circuit in ascending order.Circuit XCircuit ZCircu
WILL MARK BRAINLIST 1) States have varying requirements and terms of office for members of the state senate and state assembly. What are the general requiremen
find the measures of an exterior angle and an interior angle given the number of sides of each regular polygon round of the nearest tenth if necessary1624301422
Jenny bought a desk on sale for 119.60 the price was 75% less than the original price was the original price
What are two (2) strategies that you can use in the classroom with concrete thinkers?
Algebraic Simplification Solve 1. (5a- 6b) + (4a +8b) 2.pqr+pqr-2qrs+5qrs-3pqr (Need step by step explanation)
How strict is our government?Explain
How do I solve this? I’m receiving steps which aren’t clear and I’m getting stuck in them.
I need to know the answer and how to solve this
A gas expands and does P-V work on the surroundings equal to 275 J. At the same time, it absorbs 216 J of heat from the surroundings. What is the change in ene