aideliz376496 aideliz376496
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Waylon bought 8 pizzas and spent a total of $96. How much did each pizza
cost?

Respuesta :

leibrandon1
leibrandon1 leibrandon1
  • 25-05-2021

Answer:

12 (Waylon's a big eater)

Step-by-step explanation:

To find how much one pizza cost, we simply divide the cost and the total amount, so:

96 ÷ 8 = 12

-------

Have a good day :)

Answer Link

Otras preguntas

In Spanish, write out a short conversation between two people who are meeting each other for the first time. Each person needs to say at least three lines.
Hi! What is 9/10 - 1/3=
Need help with this
An umbrella is in the shape of a regular octagon as shown. The umbrella is separated into sections, as shown by the dashed lines that intersect in the center of
How are limiting factors related to carrying capacity
What does Malcolm X mean when he says his listeners need to "submerge" their differences? "I'm not here to argue or discuss anything that we differ about, becau
What number am I ???
Based on the map, which US- controller areas did Japan attack after Pearl Harbor? Check all that apply -Hong Kong -Dutch East Indies -Philippines -Malaysia
Find the value of s 1/3 s + 14= 26
I need help please????