joshmith006 joshmith006
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3 1/4
kg apples is ₹ 130. Find the cost of 1 kg of apples.

Respuesta :

ferrybukantoro
ferrybukantoro ferrybukantoro
  • 24-05-2021

Answer:

₹ 40

Step-by-step explanation:

the cost of 1 kg = 1/ (3¼) × 130

= 1/ (13/4) × 130

= 4/13 × 130 = 40

Answer Link

Otras preguntas

Tickets for the school play cost $17 each. Gary wrote the expression n X 17 to find the cost of n tickets to the play. He used the Distributive Property to find
what are boxes and bullets??
In April 2009, a new strain of influenza A emerged. This strain, known as the swine flu, caused at least 95 deaths in over 40 different countries. The rapid spr
ASAP PLEASE HELP!!!!!!!!
Describe the horse using (using) some of the adjectives listed below. Adjectives : grande - alto - débil (weak) - flaco - largo - bo
HELP!!! If you were the CEO of a major scientific company, do you think it would be more profitable to develop products that use fungi or do you think it would
Fill the value of the expression 24 3/5 +4 ×(8 1/5-2)
How can title nine continue to be an important long for the future
4n-3=-2n+9 What is the value of the variable 'n'?
Which term does NOT apply to sodium chloride? Question 1 options: A: molecule B: crystal C: compound D: ionic bonding