semalzahra14 semalzahra14
  • 23-05-2021
  • Physics
contestada

a firm produces 400 units of output at a total cost of $1,000. if fixed costs are $200

Respuesta :

2004alicewong
2004alicewong 2004alicewong
  • 23-05-2021

Answer:

1000/400=2.5

2.5×200=500 units

Explanation:

1000 is the price, the price of 1000 has to divided into 400 units to get 1 unit value to 2.5 dollar. If u got 200 unit, u have to times 2.5 dollar, imagine if 1 unit got 2.5 dollar, then u how many units u have to times to get the cost?

Answer Link

Otras preguntas

HELP ASAP The temperature was -1°F at noon and dropped to -14°F by the evening. What was the change in temperature? 13°F -13°F -15°F 15°F
PLEASE HELP WITH THIS ONE QUESTION
please help me asapppp ty :)
One-half of one-seventh of T equals one-third of one-fifth of 90. What is the value of T
number 4 plssss!!!!!!!!!!
what are the impacts of unused well behaviour in the society? mention.​
Which three points are collinear?
If AB is parallel to CD and the slope of AB is -3, what is the slope of CD
Hannah is making cakes for the bake sale at her school. Each cake requires 1 1/2 cups of sugar. How many complete cakes can Hanna make if she has 6 3/4 cups of
HEY GUY HAPPY HOLIDAYS COULD SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION ( I THINK IT IS C ) IF IT IS COULD U PLEASE TELL ME IF NOT JUST TELL ME THE RIGHT AWSNER