aydinr4 aydinr4
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $15 for 12 pounds of apples. What unit rate did Jessica pay for the apples?

Respuesta :

loreanipaloma
loreanipaloma loreanipaloma
  • 21-05-2021

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

15/12 = 1.25

1.25 per pound x 12 lbs = $15

Answer Link

Otras preguntas

She said with a smile on her face. Still, to this day, that girl is one of my best friends in the world. It is missing a word. The wording is fine. Too informal
Plato please help. If f(x) = |x|, which equation describes the graphed function?
Read pages 9-10 with a partner and gather evidence through the lens of actions and events. discuss any patterns you notice once the evidence is gathered. in th
PLEASE I REALLY NEED HELPP!!! THIS IS DUE IN A FEW!!!! :(
Which Reconstruction plan would best solve the issues facing the South after the Civil War?
match each inference about barrio boy with the clue that bestsupports it please help me
In the poem "In My Country," the speaker encounters a woman. What main concern does the woman have about the speaker? She is concerned that the speaker comes fr
Which of the following is NOT a statement written in the English Bill of Rights? Law would be based on the rulings by judges in previous cases Powers of the kin
write a paragraph describing the environmental process you chose to research. Your paragraph should reference details about the environmental process that you n
Which statement is an accurate evaluation of the use of fact and opinion in the excerpt?