Scoleman0996 Scoleman0996
  • 25-04-2021
  • Mathematics
contestada

The cost buying salad from a bar is at least $4.50 per pound

Respuesta :

twyaffe6np twyaffe6np
  • 25-04-2021
Answer

We know from the problem that the salad is going to cost at least $4.50 per pound. Therefore, it is entirely possible for the cost to exceed $4.50, but it cannot be lower than $4.50 because then it would not be equal to $4.50.
Answer Link

Otras preguntas

People engage in trade mostly in order to......
Which of the following natural disasters occurred during the Great Depression and severely damaged Oklahoma’s agricultural economy? a. the Dust Bowl b. the 1984
What kind of every day products contain pva?
l need help in this question!!
When we consume more proteins and wheat, the ph of the urine becomes more?
In which sentence is the underlined prepositional phrase an adjective phrase? In college football, a tied game ends with no overtime. A football game has four q
Tasha's mother rewards her with $5 for every "A" she gets on a report card. Which economic concept is this an example of?
Which native american tribe took the case for keeping their homelands to supreme court on 2 occasions?
Multiply (−7)(2)(−2). (5 points)
Which expression is equivalent to 73 ⋅ 7−5? 72 77 1 over 7 to the 2nd power 1 over 7 to the 7th power