guerrasandra300 guerrasandra300
  • 24-04-2021
  • Mathematics
contestada

Paula is buying a watermelon that cost $0.50 per pound the watermelon weighs 5 lb and 3/5 pounds what is the cost of the watermelon in dollars.​

Respuesta :

rodrigoa1007 rodrigoa1007
  • 27-04-2021

Answer: 2.80

Step-by-step explanation:

There is 5 pounds of watermelon and each pound is worth 0.50 cents so

5 x 0.50 = 2.50. So now we need to find the amount 3/5 pounds costs and 5/5 = 0.50 so 1/5 = 0.10 And 3 x 0.10 = 0.30. So 0.30 + 2.50= 2.80

Answer Link

Otras preguntas

If you were training an elderly client, which health fitness element would you most address and why?
What would be the new volume if the pressure on 600 mL is increased from 90 kPa to 150 kPa?
4. What is the volume, in liters, of a 3.00 mole sample of carbon dioxide at STP?
Can someone help me with this one please ???
explain how to use informal assessment to effectively prepare for an examination ​
What is “Father” in Japanese ?
PLEASE HELP!!!!I IM GIVING BRAINLIEST!! If you answer this correctly ill answer some of your questions you have posted! (20pts)
The bearings of ships A and B from a port P are 225° and 116° respectively. Ship A is 3.9km from ship B on a bearing of 258°.Calculate the distance of ship A fr
Joanna is a nurse who must discard a diagnostic laboratory sample from a patient with tuberculosis, a highly Infectious disease. Which of these describes one of
which of the following represents the distance