ah03894
ah03894 ah03894
  • 24-04-2021
  • Mathematics
contestada

Write a unit rate for the situation $24 for 3 pounds

Respuesta :

giannanoboa giannanoboa
  • 24-04-2021
To find the unit rate, divide the cost by the number of pounds
cost/number
24/3=8
So, the unit rate is $8.00
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following sentences contains the correct usage for virtuosity?.
Sword is mightier than the pen
How did the Charter and the General Court allow the Massachusetts Bay Colony and the Puritans to influence the development of New England?
At Pathmark, 4 pounds of pork chops cost $12.60 and 5 pounds of ground beef cost $10.25. Find the total cost of 11 pounds of pork chops and 12 pounds of ground
Which statements always apply to the process of diffusion? check all that apply.
Y=x+3 please helppppppppppol
There is no sky. What point of view has the artist taken? How has he divided the composition?
LAST ATTEMPT IM MARKING AS BRAINLIEST!! (Pythagorean theorem )
Which of the following is not one of the big five personality dimensions.
0.36 as a standard form