Seudónimo Seudónimo
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

The local grocery store is having a sale on watermelons. Mr. Jackson purchases 10 watermelons for a school picnic. He pays $39.90 for the watermelons. What is the price of each watermelon?​

Respuesta :

jimtalley17 jimtalley17
  • 23-04-2021

Answer:

$3.99 per watermelon

Step-by-step explanation:

$39.90 total paid divided by 10 watermelons is $3.99

Answer Link

Otras preguntas

How many days will it take for a sum of $4,000 to earn $80 interest if it is deposited in a bank paying ordinary simple interest at the rate of 5%/year?
ASWER THIS PLZZZZZZZZZZZZZZZZZz
If interest rates fall in the USA relative to the rest of the world the demand for US dollar will ________ because there is lesser demand for assets with ______
help please thank you
In triangle JKL, if m
How did the Incan tax system work? A)The upper class paid tribute by serving in the army. B)The lower class paid taxes based on their individual profits.C)The u
List 5 properties of water and describe/define each one.
Witch line from harriet Tubman best highlights Tubmans determination
Which is true of the DNA produced by replication?
The intervention of the state can also be in the term of ……….. .