runayom0zukki runayom0zukki
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

EASY 7TH GRADE MATH, WILL GET BRAINLIEST

EASY 7TH GRADE MATH WILL GET BRAINLIEST class=

Respuesta :

xSoon
xSoon xSoon
  • 23-04-2021

Answer:

C. $45

Step-by-step explanation:

If 2 pounds of coffee costs $17.95, we divide this number by two to get the cost of one pound of coffee.

This value is equal to $8.975 and we multiply this number by 5 to get 5 pounds of coffee.

This is about equal to option C. $45

Answer Link

Otras preguntas

What does "equal protection under the law" mean?
eliminate 3x+2y=4 8x-3y=-6
what decimal is equal to six tenths
what is the sum of 3/8 and 1/16
The general process in which molecules move from an area of higher concentration to an area of lower concentration is called ____________. A. osmosis B. diffusi
Which compound is a reusable, complex protein that speeds up chemical reactions? A) starch B) a sugar C) a lipid D) an enzyme
One concern that arises from building a dam is that fish are not able to migrate. One way that fish can gain passage to their destinations is by: Select one: a.
. The value of Maggie's car decreased by 10% since last year, when she bought it. If the car is now worth $15,000.00, how much was the car worth when she bought
Who used khipu, a system of recording numbers by tying knots on strings? A. Aztec B. Maya C. Inca 7 grade help please
celeste hiked 1.8 miles in 0.75 hour what is her average speed