mariamishel20070720 mariamishel20070720
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

Kelsy can buy 2 pounds of apples for 7$. Write an equation to represent the cost, y, for x pounds of apples?

Respuesta :

wackypingz
wackypingz wackypingz
  • 23-04-2021

Answer: 7x = y

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

We should worship God with the sacrifices, festivals, and ceremonies of the Old Testament. True False
Early civilizations changed their natural environments by?
A white rooster mates with a black hen. The offspring is gray in color. What is this phenomenon called? A. codominance B. coinheritance C. incomplete dominance
If triangle A is rotated 270 degrees counterclockwise about the origin, which triangle will be its image? Triangle D Triangle B Triangle C Triangle E
What type of metalwork sculpture is pictured below? A round metal bowl with classical human and animal carvings around it.
i just need some help real quick 5*X=45 what is X
What do solstices and equinox have to do with the seasons ? PLEASE HELPPP 8th grade science
Why does conservation of energy not result in perpetual motion machines?
Pls send the answers i need it -GIVING BRAINLIST
how will animals help plants become established?