tacoplate96
tacoplate96 tacoplate96
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

HELP NEEDED ASAP! Thanks :)

HELP NEEDED ASAP Thanks class=

Respuesta :

jenzythedancer21 jenzythedancer21
  • 23-04-2021

Answer:

3

Step-by-step explanation:

First we must find the total boxes of pens

15 + 9 = 24

Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens

$72 / 24 boxes = 3

Answer Link

Otras preguntas

How to show your work to solve  3r^2-16r-7=5
An object has a weight of 5.10 Newtons (N) at sea level, where the acceleration due to gravity is 9.81 m/s2. What is the acceleration due to gravity on the obje
Solve for " x " --- 20/x = 4/9 ? explain. (:
What happened during the holocaust?
What's 16.6666667 to the nearest tenth
Solve for " x " --- 20/x = 4/9 ? explain. (:
What is a protein? Describe the monomers and polymers of protein? What are the functions of proteins? What atoms make up proteins?
in relation to the earth's surface, explain where rock spend most of there time.
Millions of Americans are subjected to drug testing in the workplace.  The tests are not always reliable.  A false positive rate of 5% is considered to be a con
After sales tax is added the total cost of a $58 purchase $61.48 what is the sales tax rate on the purchase?