tacoplate96
tacoplate96 tacoplate96
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

HELP NEEDED ASAP! Thanks :)

HELP NEEDED ASAP Thanks class=

Respuesta :

jenzythedancer21 jenzythedancer21
  • 23-04-2021

Answer:

3

Step-by-step explanation:

First we must find the total boxes of pens

15 + 9 = 24

Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens

$72 / 24 boxes = 3

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of 3√4096? A. 512 B. 64 C. 16 D. 8
Twenty-six is what percent of 40? And please example! A. 13% B.24% C.65% D. 154%
Which pronoun correctly completes this sentence? Ingrid tells her friends about rugby, and _______ tell her about football.
Which statement best describes the government in "Harrison Bergeron"? A. The government is an unseen power that is enforced by robotic police. B. Ordinary p
a major purpose of the progressive movement 1900-1917 was to
An artist's paint set contains 30% watercolors and 25% acrylics.What fraction represents the portion of the paints that are watercolors or acrylics?
A sweater is on sale for 30% off the ticketed price of $42. How much will the sweater cost after the discount?
Jessie competes in hot dog eating contests he can eat 32 hot dogs in 8 minutes.How many hot dogs can he eat in 12 mins?
on a typical day, flights at a local airport arrive at a rate of 10 every 15 mins.at this rate, how many flights would you expect to arrive in 1 hr?
What was the purpose of the original Olympic games? a. The Olympics were intended to bring together all the city-states to celebrate their existence. b.