tacoplate96
tacoplate96 tacoplate96
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

HELP NEEDED ASAP! Thanks :)

HELP NEEDED ASAP Thanks class=

Respuesta :

jenzythedancer21 jenzythedancer21
  • 23-04-2021

Answer:

3

Step-by-step explanation:

First we must find the total boxes of pens

15 + 9 = 24

Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens

$72 / 24 boxes = 3

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following resources is a nonrenewable resource? a. Gold b. River c. Carbon d. Tree
Explain how you can use a model to find 4*3/8 include a drawing and solution Just tell me what to draw
One who specializes in the treatment of infants is a a. psychiatrist. B. dermatologist. C. pediatrician. D. gynecologist.
sam goes to the market to buy a hamburger for cookout. he buys 3 3/4 pounds if a hamburger. how many 1/4 pound patties can he make
What document is known as the supreme law of the land? A. United States Code B. Declaration of Independence C. Bill of Rights D. United States Constitution
Homologous pairs of chromosomes move to opposite poles during
Which STD is known as a "silent" disease because the majority of infected people have no symptoms? A. Chlamydia B. Syphilis C. Herpes D. Gonorrhea
The acceleration of gravity is a constant equal to _______ meters per second squared. A. 9.8 B. 7.6 C. 8.4 D. 10.2
Placing fruit or flower blossoms in the refrigerator will help them last longer. a. True b. False
What is the differents between sadness and depression?