kristilovera kristilovera
  • 24-11-2016
  • Mathematics
contestada

Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965)

Respuesta :

syed514
syed514 syed514
  • 25-11-2016
2.5euros/1kg×?U.S$/?euro×1kg/?lb
and, 1 kg=2.20462 lb
 2.5/1 * $1.256/.7965 E * 1KG/2.204 =3.14/178= 1.76. 

Answer Link

Otras preguntas

10π-7π rational or irrational
In what ways does money play a vital role in today’s market economy?
people who live under the rule of a king and queen are often referred to as?
Please explain this to me, I do not understand it.
PLEASE HELP ASAP!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!! Factor.
An example of a model in science larger than the real object
25 POINTS Hamden city’s police department needs to choose whether to build a new addition to the police station or to buy new squad cars. Which sampling option
I’m confused can anyone explain?
balls age is 4 times greater the Suzanne's age Dakota is 3 years younger than Suzanne is some of Bob's Suzanne's and Dakota's age is 93 what is Suzanne's age
HURRY PLZI DONT HAVE MUCH TIME LEFT 20 PTS AND MARKED AS BRAINLIEST When He-Ping says that he wouldn't miss it for the world, he means that A) he is not sure