robinink88
robinink88 robinink88
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

A 16-pound turkey cost $13.60. What was the cost per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
85cents per pound :) do 13.60 ÷ 16 = 0.85
Answer Link
StrawberryOwl
StrawberryOwl StrawberryOwl
  • 22-11-2016
.85 cents per pound.  I divided the price by the weight.
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x in the isosceles triangle shown below.
An employee earned $21,871 this year. This was a raise of 4% over last year. What was his salary last year? Round to the nearest dollar, if necessary. O A. $21,
the factorization of 12x+15 is
50 points!!! YO can someone solve this I don't get it ∴∞∧∞∴ xy=4 2x-y+2=0
When we read code and predict its output, it is called tracing code. For this lesson, you will come up with your own challenging algorithm for other students to
Sam is climbing 2/3 m every 15 minutes. How many meters will he climb in 1 hour?
How can assumptions draw false conclusions and limit perception
The President may appoint all of the following EXCEPT
PLEASE HELP! I WILL GIVE BRAINLIEST AND 100 POINTS! FIVE QUESTIONS! 1. A newborn giraffe weighs about 65 kilograms. How much does it weigh in grams?w 2. The ave
Neha said,"Nobody knows what he speak" .​