lfanning626 lfanning626
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. says she will pay $146 for 7 pennants. Is this a fair price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
Hi , the answer is no , because 7 pennants cost  126 dollars , she is paying more .
18 times 7 equals to 126
she is paying more , 20 dollars more.
Answer Link
studygirl8765
studygirl8765 studygirl8765
  • 22-11-2016
no it is not each pennant cost 18$ 18*7= 126  
she payed 146 that would be 18.25 per pennant  so no it is not a fair price
Answer Link

Otras preguntas

How many solutions can be found for the equation 12x + 8 = 12x + 8? A.) Zero B. One C.) Two D.) Infinitely Many
Similar to a(n) __________ story, A Long Way Gone by Ishmael Beah uses literary elements such as setting and plot. autobiographical nonfiction fictional poetic
Vinegar has a pH of 2. Vinegar _______. a. is an acid b. could be either an acid or a base c. is a neutral substance d. is a base
True or False. Fat in the body helps to protect vital organs.
How do I save a file to a cd?
How many solutions does the equation −4y + 4y + 2 = 2 have? Two Zero One Infinitely many
18/7 convert right. Mixed number
Scientific name of water leaf
Force you apply to a simple machine is?
Which sentence is punctuated correctly? A.Ned asked, "How do these work"? B.Zachary said, "They look like tiny castles now". C."They really do!" exclaimed Pres