rinmotokaa
rinmotokaa rinmotokaa
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $3.75 for 5lbs of food for your puppy. How much is it for 1lb

Respuesta :

alexsandravilla0011
alexsandravilla0011 alexsandravilla0011
  • 26-03-2021
75 cents is for 1lb


I got that answer because I divided 3.75 and 5 and the I got 75 cents
Answer Link

Otras preguntas

In the poem the inchcape rock tell the character of sir ralph which is present in every human being
Let A={2,3} and B= {7,8}.write the power set of AxB.
Let A={2,3} and B= {7,8}.write the power set of AxB.
A softball player leaves the batters box, overruns first base by 3.0 meters, and then returns to first base. Compared to the total distance traveled by the play
find the correct sum of these geometric series.. *a1=343, an=-1, r= -1/7 *a1=80, n=7, r= -1/2 *a1= 3, a8=384, r=2 Please help me with these problems.. :(
Name two modern technologies that help us to monitor cyclones.
find the percentage decrease in the area of triangle if each of its side is halved. (by using heron\'s formula)
the floor of the room is cooler than the ceiling.explain this based on air currents in the room.
what skills do strong academic writers possess
if x=at^3 and y=bt^2 then find dy/dx