adrii037
adrii037 adrii037
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

five pizzas cost $42.50. At that rate, how much will 16 pizzas cost.

Respuesta :

bosoxnow bosoxnow
  • 26-03-2021
At $42.50 for 5 you can do 42.5/5 which is 8.5. You can use that as the set and multiply 8.5 by 16 which is $136
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of X. Then find the measure of each labeled angle.
At Ricardo's Tacos, four tacos and two orders of chips cost the same as two tacos and four orders of chips. If Ricardo's charges $2.00 for a single order of chi
There is no sales tax on the food she buys. Susan pays for the items and receives $0.80 in change. What amount of money does Susan use to pay for the items?
Punnett squares use mathematical probability to help predict the genotype and phenotype combinations in genetic crosses Select the steps below that describe how
Fill In The Blank. In three separate site-directed mutagenesis experiments, scientists altered a Lys residue in corn PEP carboxylase to an Asn, Glu, or Arg. The
Water is pumped from a lake through an 9-in-diameter pipe at a rate of 10 ft3/s. If viscous effects are negligible, what is the gauge pressure in the suction pi
who practice jhangad naach​
Olivia is doing her math homework. For each problem she uses 3/4 sheet of paper. How many sheets of paper will Olivia need to complete 20 math problems?
The following reaction shows the production of hydrogen gas from water. This chemical reaction should be classified as
what is the plural of focus​